Wycieczka polonistyczna “Śladami bohaterów Kamieni na szaniec”

„Kamienie na Szaniec” to książka – legenda. To historia młodych ludzi, brutalnie rzuconych w wir wojny, których bohaterskie czyny poznają kolejne pokolenia młodzieży od roku 1943, kiedy ukazało się pierwsze wydanie książki.

Wycieczka śladami bohaterów  „Kamienie na szaniec”, czyli Zośki, Rudego i Alka, w której dn. 7 grudnia uczestniczyli uczniowie klas 8b oraz 3e i 3g gimnazjum pod opieką nauczycielek polonistek, przybliżyła miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również pozwoliła poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców.

Uczniowie mogli zobaczyć m.in. Liceum i Gimnazjum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie książki, miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu, Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywano Rudego, Arsenał – miejsce najsłynniejszej akcji GS Szarych Szeregów oraz Cmentarz Powązki Wojskowe, miejsce wiecznego spoczynku Zośki, Alka i Rudego oraz autora książki Aleksandra Kamińskiego.

Ta żywa lekcja historii i literatury poruszyła, dała do myślenia i na długo pozostanie w świadomości jej uczestników.