Zapraszamy do udziału w akcji czytelniczej.

Zapraszamy do udziału w akcji czytelniczej z okazji powrotu uczniów
z klas I-III do nauki stacjonarnej. Akcja jest formą zabawy dla uczniów,
do której zapraszamy także rodziców. Ponieważ nie chcemy dokładać domowych obowiązków, nie wymaga dużej aktywności ani przygotowań.

INSTRUKCJA

Uczniowie otrzymują bilety powrotne do biblioteki, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek oraz legenda.

W zależności od specyfiki i preferencji biblioteki, może ona wybrać jeden z dwóch scenariuszy akcji:

1. Wersja szybsza. Uczeń wraz z rodzicami przypomina sobie książki, które czytał z różnych kategorii i je skreśla. Następnie nauczyciel bibliotekarz kasuje dziurkaczem (lub zaznacza w inny sposób) odpowiednie pola biletu. Jeżeli któreś ikonki pozostają nieskasowane, zachęcamy do wypożyczenia książek z danej kategorii.
  2. Wersja dłuższa. Bilet działa jak kupon rabatowy w sieciówkach. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Po oddaniu nauczyciel-bibliotekarz kasuje odpowiednią ikonkę.

Po skasowaniu całego biletu uczeń dostaje dyplom lub nagrodę.

PO CO JEST TA AKCJA?

Jeżeli jesteś rodzicem ucznia biorącego udział w akcji i nie otrzymałeś listu zapraszającego do wspólnego zachęcania dzieci do czytania, to serdecznie zapraszamy do jego przeczytania

Zawiera bardzo konkretne zalety płynące z czytania dzieciom oraz z dziećmi, szczególnie w czasach pandemii.

Na omawiane tam zalety zachęcania dzieci do czytania w domu, nakładają się skutki edukacji zdalnej. Uczniowie klas II podczas dotychczasowej edukacji szkolnej prawie tyle samo czasu uczyli się zdalnie, co stacjonarnie. Pierwszaki były w szkole raptem 2 miesiące. Dlatego tak bardzo nam zależy, by uczniowie klas I-III odwiedzili bibliotekę, przypomnieli sobie o niej i zachęcili się do korzystania. Po cichu liczymy na to, że uczniowie, po prawie roku spędzonym w dużej mierze przed ekranem komputera, zatęsknią za tradycyjnymi formami rozrywki. Akcja jest także formą miłego powitania przez bibliotekę wracających uczniów, a w przypadku tych najmłodszych czasem zachętą do pierwszej wizyty.