Młodzi w Akcji
Grupa projektowa „Młodzi w Akcji” działająca w PSP nr 17 w Radomiu w II semestrze podjęła się realizacji ścieżki „PoczytajMy dla przedszkoli”. Realizacja zadania odbywa się w ramach współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie w partnerstwie z Fundacją Banku Zachodniego WBK oraz Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności w ramach programu Szkoła Ucząca się.

4.05.2018 r. zostaliśmy serdecznie przyjęci przez dzieci i panie nauczycielki w Publicznym Przedszkolu nr 23 na osiedlu Południe w Radomiu. Członkowie grupy projektowej Maria Oroń, Wiktoria Żak, Jakub Tajer, Łukasz Magnowski, Mikołaj Markowski oraz Dawid Widomski wraz z opiekunkami p. B. Wojtkowską, A. Wajs, J. Głogowską pragną rozbudzić chęć czytelnictwa i wspólnej zabawy w najmłodszych serduszkach i umysłach.

Marysia i Jakub przedstawiają maluchom cel i program spotkania.

Dzieci, siedząc w kółeczku, słuchają z zaciekawieniem pierwszych rymowanek.
Wybraliśmy dla naszych milusińskich czterolatków utwory z książki pt. „Polskie rymowanki”
i opowiadania z książki G. Kasdepke pt. „Z piaskownicy w świat”.

Rymowanka „Stary niedźwiedź mocno śpi” wyzwoliła w dzieciach chęć śpiewania.

Liderka grupy, Marysia Oroń, wykazała się talentem pedagogicznym. Skupiła uwagę dzieci na zielonej żabce i w mig maluszki nauczyły się śpiewać ene due rabe połknął bocian żabę.

Niejeden mały dżentelmen wzruszony losem biednej żabki chciał ją ratować przed bocianem.

Dużo radości sprawił dzieciom taniec pt. „Tańcowały dwa Michały”.

Rozbawione maluchy na pewno z apetytem zjedzą drugie śniadanie.

Kiedy Marysia powiedziała, że za chwilę zabierze wszystkie dzieci w podróż pociągiem aż do samej stolicy Polski- do Warszawy – nie trzeba było zachęcać do wspólnej zabawy. Pociąg ruszył punktualnie z peronu pierwszego w kierunku Warszawy.

Spotkanie z przedszkolakami zakończyło się akcentem patriotycznym. Jakub powiedział dzieciom, dlaczego rok 2018 jest taki ważny dla wszystkich Polaków. Maluchy z wielkim wzruszeniem recytowały wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś”.

Realizacja projektu „PoczytajMy dla przedszkoli”, który polega na tym, że dzieci czytają dzieciom ma ogromny wymiar edukacyjny i wychowawczy. Wspólne zabawy i czytanie nie tylko rozwijają wyobraźnię u maluchów i starszych uczniów, ale przede wszystkim stwarzają możliwość budowania pięknych relacji między czytającymi a słuchającymi.
Zachęcając dzieci do wspólnej zabawy metodą dramy i wchodzenia w role udało nam się wyzwolić
w maluchach spontaniczność i całą gamę pozytywnych emocji.
Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie czytelnicze z przedszkolakami.
Uczniowie klasy 6c wraz z opiekunkami.