Klasa 8 b w Warszawie

30 października uczniowie klasy 8b odbyli wycieczkę do Warszawy śladami książki – legendy „Kamienie na szaniec” – historii młodych ludzi, brutalnie rzuconych w wir wojny.
          Zwiedzili Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawną siedzibę gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar „Rudy” oraz Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywano „Rudego”. Poznali Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie książki. Przypomnieli sobie plan i przebieg Akcji pod Arsenałem, czyli brawurowej akcji odbicia z niemieckiego transportu z Pawiaka Jana Bytnara.
         Zobaczyli miejsca związane z akcjami małego sabotażu: Plac Unii Lubelskiej, gdzie „Rudy” namalował kotwicę na Pomniku Lotnika, Krakowskie Przedmieście, gdzie odbyła się najgłośniejsza akcja małego sabotażu, czyli usunięcie niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika, ulicę Podwalną i opisany w książce pomnik Jana Kilińskiego, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ogród Saski, Plac Małachowskiego, gdzie zerwano hitlerowskie flagi
z gmachu „Zachęty”. Na Powązkach Wojskowych, miejscu wiecznego spoczynku „Zośki”, „Alka” i „Rudego” oraz autora książki Aleksandra Kamińskiego, złożyli hołd bohaterom wojennym.
       Wycieczka śladami bohaterów lektury „Kamienie na szaniec” przybliżyła uczniom miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również pozwoliła lepiej poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców. Ta niezwykła lekcja historii na długo pozostanie w sercach i pamięci jej uczestników.