W związku z zaistniałą sytuacją związaną z pandemią koronawirusa oraz podjęciem przez uczniów nauczania zdalnego, proponujemy pomoc i wsparcie poprzez uruchomienie kontaktu telefonicznego z psychologiem i pedagogiem szkolnym.

TELEFON 509 972 127 do pedagoga mgr Marii Grychtal poniedziałek-piątek w godz 10.00-12.00

TELEFON 512 364 172 do psychologa mgr Iwony Wontorskiej poniedziałek-piątek w godz 12.00-14.00

Pozytywnie nastawienie

Na pewno każdy z nas bez zająknięcia się wyliczy swoje wady, ale czy równie szybko potrafimy podać pięć swoich zalet? Pozytywne nastawienie do siebie bywa czasem trudne, może dlatego, że dobre myślenie o sobie często mylone jest z egoizmem. Tak jakby mówienie czy przyjmowanie pozytywów było czymś wstydliwym, na co wypada szybko zaprzeczyć. Stąd nie każdy potrafi dostrzec w sobie potencjał, siłę, dzięki której możemy osiągać sukcesy. Traktujemy siebie często zbyt surowo, oczekując zawsze perfekcyjnych wyników, sukcesów i nieomylności. Tymczasem zapominamy, żeby zadbać o pozytywne nastawienie do samego siebie, być dla siebie po prostu dobrym. Jest to klucz do osiągania swoich celów, podejmowania dobrych decyzji i poczucia życiowego spełnienia.

Oto kilka zdań które warto zastosować we własnym życiu:

1. Nie rozpamiętuj nieustannie swoich błędów – traktuj je jak kolejne doświadczenia
  2. Traktuj siebie, jak swojego najlepszego przyjaciela
  3. Odpuść zamartwianie się czymś, czego nie możesz zmienić
  4. Zastanów się co cię uszczęśliwia tu i teraz – wyzwól kreatywność, rozwijaj się
  5. Myśl o tym co ci się udało – kolekcjonuj miłe chwile
  6. Dostrzegaj swoje pozytywne strony – doceniaj siebie
  7. Zrób listę rzeczy, za które możesz być wdzięczny
  8. Pielęgnuj relacje
  9. Ciesz się z małych rzeczy
  10. Naucz się odpoczywać – dobry film, książka, sport
  11. Uśmiechnij się do siebie i do świata

Źródło: realizujswojecele.pl, @Streskiler

Stres pod kontrolą

Życie wolne od stresu jest niemożliwe. Warto jednak pamiętać, że nie tylko jest to nieprzyjemny stan kojarzony ze ściśniętym gardłem i żołądkiem. Może też być pozytywną siłą, która napędza nas do działania. Niestety na dłuższą metę przeżywanie stresu wpływa negatywnie na nasze funkcjonowanie i odbija się także na naszym zdrowiu. Ważne jest zatem aby zadbać o siebie, tak aby nasze życie nie pozostawało w cieniu przykrych przeżyć. Nie unikniemy sytuacji które przynoszą ze sobą stres, ale możemy pomóc sobie w radzeniu z tym stanem:

1. Uśmiechnij się – śmiech uwalnia ciało od napięć
  2. Zdefiniuj stresory:

Co najbardziej mnie stresuje?

Co mogę z tym zrobić?

• Nastaw się pozytywnie – to nie rzeczy nas stresują, to my się nimi stresujemy
  • Zrelaksuj się – zadbaj o to aby w ciągu dnia mieć czas dla siebie, zatrzymaj się, zbierz myśli i pomyśl o czymś przyjemnym
  • Uporządkuj swoje miejsce pracy – bałagan wprowadza chaos w naszej przestrzeni i w naszych myślach
  • Regularnie się wysypiaj – sen sprawia, że nasz organizm regeneruje się
  • Koncentruj się na jednej rzeczy – myślenie o wielu rzeczach na raz sprawia, że nasza efektywność spada
  • Ruch – uprawianie sportu, spacer, taniec powoduje wydzielanie endorfin
  • Dyscyplinuj myśli – koncentruj się na tym co się udało, na mocnych stronach, porażki traktuj jak lekcje
    z których można wyciągnąć wnioski.

Źródło: Blog Streskiler