Dla Niepodległej

21 września 2018r. odbył się rajd, którym uczniowie naszej szkoły pragnęli uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Trasa prowadziła z Żytkowic do Garbatki-Letniska i wynosiła około 10 km. W rajdzie wzięły udział klasy: 6a, 8b, 3gb, 3gc, 3gd oraz 3ge wraz z wychowawcami i opiekunami. Wszystkie klasy przygotowały biało-czerwone kotyliony, które z dumą przypięliśmy na piersi.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscu szczególnym – przy Pomniku – mauzoleum Legionistów Polskich poległych w walkach pod Laskami
i Anielinem w dniach 22–24 października 1914 r.
W tym miejscu uczennice klasy 3e zapoznały nas z historią pomnika. Uczciliśmy minutą ciszy pamięć poległych legionistów i wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę, a następnie zapaliliśmy symboliczny znicz i odśpiewaliśmy pieśni legionowe.

W drodze do Garbatki mogliśmy podziwiać jesienny las i uroczysko „Krępiec”. Nagrodą za trudy marszu był odpoczynek nad zalewem w Garbatce i smakowite kiełbaski z grilla.

Na pożegnanie rozstrzygnięty został konkurs na najładniejsze kotyliony, który wygrała klasa 3c.     Przed powrotną podróżą odśpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Dopisywały nam nie tylko humory, ale i przepiękna słoneczna pogoda ostatniego dnia lata.

Zapraszamy na kolejne spotkania na pieszym szlaku…