Polska utraciła niepodległość w 1795 roku. Przez 123 lata niewoli całe pokolenia Polaków walczyły o odzyskanie niepodległości.
To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do Ziemi ojczystej.
            Listopad 1918 roku zapisał się w sposób szczególny również w pamięci mieszkańców naszego miasta. W nocy z 1 na 2 listopada 1918 roku miejscowi działacze niepodległościowi powołali organ władzy zwany Tymczasowym Komitetem Rządzącym  lub Komitetem Pięciu. Komitet ten zawiązano w mieszkaniu adwokata Jana Wigury przy ulicy Szerokiej pod numerem 2 (dzisiaj ulica Piłsudskiego). Komitet Pięciu dał początek Republice Radomskiej. Radom był pierwszym miastem w Królestwie Polskim, w którym doszło do przejęcia władzy z rąk austriackiego okupanta.

W dniach 8-10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zaprosiliśmy społeczność szkolną do udziału w działaniach mających na celu poszerzenie wiedzy na temat naszego kraju (w szczególności tego momentu w dziejach, w którym nasza ojczyzna odzyskała niepodległość). Była to również okazja do tego, aby przypomnieć symbole narodowe i ich znaczenie oraz porozmawiać o tym, czym jest dla nas Polska.

W dniu 8 listopada br. w naszej szkole odbyła się Szkolna Gra Historyczna Niepodległa.
Trzyosobowe zespoły z klas 4-8 rywalizowały w konkursie wiedzy na temat czasów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

W dniach: 9 i 10 listopada br. wszyscy uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w świetlicy szkolnej i wykonać kotyliony w barwach narodowych, a także nauczyć się podstawowych kroków polskiego tańca narodowego, jakim jest Polonez, wziąć udział w spotkaniach pod hasłem: Poznajemy polskie legendy, Co wiemy o Radomiu? oraz quizie na temat: Co wiem o Polsce?

W dniu 10 listopada br. dzieci z oddziału przedszkolnego 0A oraz z klas 1-3 wzięły udział w spotkaniach o charakterze patriotycznym, śpiewając piosenki, wykonując kotyliony, zapoznając się z najważniejszymi faktami historycznymi związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

O GODZ. 11.11 WSZYSCY UCZNIOWIE ORAZ PRACOWNICY NASZEJ SZKOŁY ZAŚPIEWALI WSPÓLNIE HYMN NARODOWY (w ramach udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła do hymnu).

Wręczone zostały dyplomy dla zwycięzców i uczestników Szkolnej Gry Historycznej „Niepodległa”.
Najlepsza okazała się drużyna z klasy 6b.
Zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy.