17 lutego Światowy Dzień Kota

To nietypowe święto zostało ustanowione w 2002 r. przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt, aby zwrócić większą uwagę na problem bezdomności zwierząt oraz zachęcić ludzi do ich adopcji. Obchodzono je po raz pierwszy w Ameryce Południowej.  

    W Polsce natomiast obchodzone jest od 2006 r., a pomysłodawcą był  propagator akcji pomocy bezdomnym kotom – Wojciech Albert Kurkowski.

Obchody Dnia Kota mają podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwić ludzi na często trudny „koci los”. Na całym świecie miliony miłośników kotów świętują  Dzień Kota w różnych terminach i tak np. w Rosji 1 marca,w USA 29 października, w Japonii 22 lutego.

Koty uznawane są za jedne z  najbardziej popularnych zwierząt domowych na całym świecie, symbolizują ciepło domowego zacisza.     Światowy Dzień Kota to okazja, by pomóc kotom wolno żyjącym i podopiecznym schronisk  dla kotów. Zachęcamy wszystkich, którzy  obcują z nimi na co dzień,  aby tego dnia szczególnie rozpieszczali swoje mruczące kociaki

.