17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota

Dzień Kota przypada na 17 lutego i został wybrany przez włoskich kociarzy,
z pomocą dziennikarki magazynu „Tuttogatto”  w 1990 roku. W Polsce dzień kota obchodzimy od 2006 roku.

Głównymi celami tego święta jest przede wszystkim uwrażliwianie społeczeństwa na los bezdomnych zwierząt, propagowanie i inicjowanie działań pomocowych na ich rzecz oraz podkreślenie znaczenia  kotów w życiu człowieka.

Obchody Dnia Kota szczególnie akcentowane są poprzez schroniska oraz organizacje prozwierzęce m.in. Fundację VIVA! Podczas celebracji tego święta wybierany jest m.in. zaszczytny tytuł Kociarza Roku w kilku kategoriach. Laureatem w roku 2008 był Prezydent RP Lech Kaczyński.

Mimo, że nazywamy ten dzień Światowym czy Międzynarodowym to dostrzec można, że jest to święto włosko-polskie, gdyż każdy wymieniony kraj obchodzi Święto Kota innego dnia. Włochy: 17 lutego; Japonia: 22 lutego; Rosja: 1 marca; Wielka Brytania: 8 sierpnia ; Stany Zjednoczone: 29 października.Światowy Dzień Kota 2022
   W Polsce koty żyją w około 30% gospodarstw domowych, co plasuje nasz kraj na trzecim miejscu pod względem liczby kotów w domach, zaraz po Australii
i Stanach Zjednoczonych. A we wszystkich krajach rozwiniętych żyje ponad
204 mln kotów domowych.

Obchody Dnia Kota w naszej szkole przebiegały następująco:

– odbył się konkurs fotograficzny „Mój pupil – KOT” (udział wzięło 24 dzieci z kl. 1-3),

– zespoły klasowe 0-3 obejrzały krótkie filmiki z życia kotów,

– chętne klasy wykonały wizerunek kota dowolną techniką (na holu głównym szkoły zorganizowano wystawę prac uczniów)

– wykonano tablicę z ciekawostkami o kotach

– w czytelni biblioteki szkolnej uczniowie mogli obejrzeć wystawkę książek, których bohaterami są różne koty.