100 lat Publicznej Szkoły Podstawowej nr 17
im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

29 października 2021r. społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 17 w Radomiu świętowała 100-lecie istnienia, nadanie jej, od 1 września 2021r., imienia Jana Kochanowskiego i poświęcenie nowego sztandaru ufundowanego przez Rodziców.

Uroczyste obchody rozpoczęła msza święta w kościele Dobrego Pasterza, w trakcie której Biskup Radomski ks. Marek Solarczyk poświęcił sztandar szkoły. Następnie dyrekcja szkoły, rodzice, uczniowie wraz z nauczycielami przeszli w szyku do budynku przy ulicy Czarnoleskiej 10. Tam odbyło się przekazanie przez Rodziców sztandaru  panu dyrektorowi Markowi Lipcowi, a później pocztowi sztandarowemu. Przedstawiciele uczniów złożyli uroczyste ślubowanie. Odsłonięto również pamiątkową tablicę, związaną z nadaniem PSP nr 17 imienia Jana Kochanowskiego, przy której ks. biskup pobłogosławił społeczności szkolnej, a młodzież złożyła kwiaty.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz miasta i władz oświatowych m.in. pani wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, zastępca dyrektora Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Delegatury w Radomiu, ks. biskup Marek Solarczyk,  ks. proboszcz Czesław Wawrzyńczak, przedstawiciele związków zawodowych, zaproszeni dyrektorzy szkół podstawowych, wcześniejsi dyrektorzy naszej szkoły, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele absolwentów oraz rodzice.

Oficjalną część uroczystości zakończył niezwykły koncert poświęcony pokoleniom nauczycieli i uczniów w stuletniej historii Publicznej Szkoły Podstawowej 17. Wzięli w nim udział obecni uczniowie oraz absolwentki szkoły. Była to okazja do wspomnień i refleksji, przywołania pamięci o tych, którzy odeszli, ale także czas radosnej zabawy zarówno przy dawnych melodiach jak i współczesnych przebojach.
Wszyscy gromkimi brawami nagrodzili młodych artystów.
Uroczystości towarzyszyła wystawa „Historia szkoły w fotografii”, zaprezentowano także kroniki szkolne. Szczególnym eksponatem był stara ławka szkolna, w której zasiedli najmłodsi uczniowie ubrani w mundurki szkolne, przypominając gościom dawną szkołę.